Tartak – jakie materiały budowlane oferuje?

Tartak może być źródłem wielu przydatnych materiałów, które wykorzystać możemy podczas budowy lub remontu domu.

Fryza

Gdy jest potrzeba dodatkowej ozdoby naszego domu lub innego z należących do nas budynków, fryza nadaje się do tego idealnie, czyniąc z niego małe dzieło sztuki. Na tej drewnianej desce możemy umieścić dowolny wzór wedle naszego upodobania, dzięki czemu doskonale wkomponuje się on w całość. Naszą rolą będzie przemyślenie tego, jak dokładnie wyobrażamy sobie fryzę, a jej wykonanie pozostawimy fachowcom w swojej dziedzinie.

Rodzaje fryzy

Możemy zdecydować się na jeden z dwóch wariantów. Dostępna jest fryza dębowa, zaś dla osób, które wolą nieco odmienne tony, istnieje wybór fryzy bukowej. Każdy powinien znaleźć coś, co mu odpowiada. Najważniejsze jest to, by ten element ozdobny był dobrze przemyślany i stanowił dopełnienie, które podkreśla zdobiony budynek i wpasowuje się w jego styl architektoniczny.

Samo stosowanie fryzy stanowi o zmyśle elegancji, gdyż element ten stosowano przecież na antycznych świątyniach, a ich rolą było przyciąganie wzroku i oddawanie hołdu bóstwom, w które wtedy wierzono i które czczono.

Tarcica – czym jest, zastosowanie

Tarcica jest to produkt (deski, kawałki drzewa), który powstaje w tartaku w wyniku przetarcia drewna okrągłego przez pilarki różnego rodzaju: taśmowe, tarczowe lub ramowe. Tarcice można produkować w 6 różnych grubościach: 19, 22 ,25, 32, 28, 50mm i wykorzystuje się ją do wyrobu dachów, palet, opakować, a także tarasów, rusztowań, pomostów itp.

tarcica

Rodzaje tarcicy

Możemy wyróżnić kilka rodzajów tarcicy: bukową, sosnową, jodłową, dębową i jesionową. Tarcica bukowa uważana jest przez wielu za jedną z najlepszych rodzajów drewna, pozyskiwana jest z lasów darżlubsko-oliwskich. Tarcica sosnowa stosowana jest najczęściej przy produkcji mebli i w budownictwie oraz przy produkcji podłóg czy drzwi. Tarcica jodłowa jest niezwykle miękka, wykorzystywana głównie w przemyśle celulozowo-papierniczym i budowlanym. Tarcicę dębową pozyskuje się głównie z rejonów kujawskich i mazurskich, ma jednolity, jasny kolor, dlatego z powodzeniem można ją wykorzystywać do produkcji mebli w jasnych odcieniach. Tarcica jesionowa ma specyficzną kolorystykę od żółtawych aż po brunatne odcienie. Może przypominać tarcicę dębową, lecz ciężko ją pomylić, gdyż brak jej charakterystycznej bieli.

Łaty i kontrłaty – konstrukcja dachu domu

Łaty i kontrłaty to drewniane elementy konstrukcji dachu domu, do których mocowane są później dachówki, dzięki temu tworzy się dach. Łaty i kontrłaty stosuje się w przypadku stromych konstrukcji dachowych i przymocowuje w stosunku prostopadłym do siebie. Odległość, którą powinno się zachować, przybijając je obok siebie, wynosi około 100 cm. Drewno użyte to łat i kontrłat powinno być suche i dobrej jakości, nie trzeba go natomiast szlifować, ani poddawać innej obróbce. Łaty i kontrłaty tworzymy zwykle po wyłożeniu szkieletu dachu domu folią lub papą, dzięki temu otrzymamy wstępne poszycie naszego dachu. Kontrłaty powinny mieć przekrój 2,4 cm x4,8 cm, natomiast przekrój łat, trzeba dobierać indywidualnie do projektu. Wpływają na to czynniki takie, jak m.in. strefa klimatyczna, rozstaw krokwi, to czym dach będzie pokryty (ciężar) i kąt nachylenia dachu. Należy  bardzo precyzyjnie podchodzić do pomiarów rozstawu i ciężkości dachówki, ponieważ za ciasno rozmieszczone łaty, spowodują, że dachówki za bardzo będą nachodzić na siebie, przez co będą wyglądać na za duże.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *