Korzyści ze stosowania ściernic listkowych trzpieniowych

Ściernice listkowe trzpieniowe to narzędzia przeznaczone do obróbki powierzchni profilowanych. Uzyskuje się nimi bardzo dobre rezultaty szlifowania.

Jak zbudowane są ściernice listkowe trzpieniowe?

Ściernice trzpieniowe mają listki, często zwane lamelkami, wykonane albo z płótna ściernego albo z włókniny, albo z obu tych materiałów jednocześnie – ułożone naprzemiennie. Lamelki stanowią powierzchnię roboczą tych narzędzi. Rozmieszczone są wachlarzowo-promieniście w stosunku do osi ściernic trzpieniowych i zamocowane w żywiczno-stalowym rdzeniu. W jego środku znajduje się trzpień walcowy, który służy do ich montowania na wrzecionach szlifierek prostych, szlifierek z wałkiem giętkim oraz różnego typu wiertarek ręcznych, w tym także akumulatorowych wiertarko-wkrętarek. W zależności od wykonania ściernicy może on mieć średnicę 3 lub jak to ma miejsce w większości przypadków 6 mm i  najczęściej długość 40 mm. Korzystając ze ściernic warto sięgnąć po te najwyższej jakości od sprawdzonych producentów – takich jak na przykład Klingspor. To gwarantuje ekonomizację procesu szlifowania.  

Do czego stosuje się ściernice trzpieniowe?

Narzędzia te skonstruowano, aby umożliwić szlifowanie miejsc trudno dostępnych, a także powierzchni o skomplikowanych kształtach, tzw. profilowanych, oraz niewielkich przedmiotów, do których obróbki szlifierskiej nie można zastosować na przykład bezkońcowych taśm czy krążków ściernych. Ściernice listkowe trzpieniowe wykorzystuje się zarówno do szlifowania zgrubnego, w tym także do usuwania rdzy, gratu, różnego typu zabrudzeń, farb, lakierów itp., jak też do obróbki wykończeniowej, w której uzyskuje się powierzchnie o niskiej chropowatości i ozdobnym obrazie szlifu.

Ściernicami listkowymi trzpieniowymi możemy szlifować bardzo szeroką i zróżnicowaną gamę materiałów: metale, w tym różne gatunki stali, drewno, farby, lakiery, tworzywa sztuczne itp. Jest to m.in. konsekwencją zastosowania w lamelkach ziarna elektrokorundowego o granulacji z zakresu P40-P500. Co ważne, ściernica listkowa trzpieniowa o tej samej granulacji co ścierny pas bezkońcowy pozwala w stosunku do niego uzyskać znacznie niższą chropowatość i dlatego w wielu wypadkach jej zastosowanie jest korzystniejsze ze względów technologicznych oraz ekonomicznych.

Jak szlifować ściernicą trzpieniową?

Jak wiadomo, technika szlifowania w przypadku tego rodzaju obróbki ma kluczowe znaczenie dla uzyskania pożądanego efektu w postaci odpowiedniej jakości powierzchni. Twierdzenie to w sposób szczególny dotyczy szlifowania z użyciem ściernic listkowych trzpieniowych. Zaleca się nimi pracę z prędkościami skrawania 20-25 m/s, co dla ich średnic z zakresu 10-80 mm daje prędkości obrotowe od 4800 do 76.300 min-1 – wszystko zależy do średnicy. Przy tym dla doboru obrotów istotne znaczenie ma długość mocowania trzpienia w uchwycie szlifierki lub wiertarki. Musi ona co najmniej wynosić 20 mm, czyli minimum połowę jego długości (40 mm). Im jest ona większa, tym można stosować wyższe obroty.

Ściernicą trzpieniową szlifuje się z lekkim dociskiem końcami listków, pozwalając na zachowanie ich promienistego układu poprzez działanie siły odśrodkowej. Zaleca się zwiększanie ilości usuwanego materiału przez użycie ściernicy trzpieniowej o niższej granulacji. Należy wiedzieć, że w przypadku tych narzędzi konsekwencją zwiększenia prędkości szlifowania jest zmniejszenie chropowatości powierzchni. Przy tym jej chropowatość zależy od wielkości nacisku, np. jego wzrost powoduje pogorszenie jakości powierzchni. Od wielkości nacisku zależy też wprost proporcjonalnie obciążenie termiczne szlifowanej powierzchni. Dlatego w przypadku materiałów wrażliwych cieplnie, np. drewna czy stali nierdzewnej, zaleca się prowadzić obróbkę w sposób szczególnie delikatny. Gdy szlifuje się zgodnie z powyższymi zaleceniami, zużycie listków jest wyłącznie krawędziowe. Pracują one z optymalną wydajnością i pozwalają uzyskać pożądaną jakość szlifowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *