Planujesz zwiększyć możliwości produkcyjne swojej firmy i w tym celu potrzebujesz solidnie zbudowanej hali stalowej? Budowa takiego obiektu to wymagający proces. Potrzeba do tego nie tylko specjalistycznej wiedzy budowlanej, ale również wsparcia fachowców i odpowiednich komponentów budowlanych. Jednymi z nich są kształtowniki zimnogięte, które stosuje się na dachu konstrukcji w celu jej wzmocnienia. Budowa hali stalowej wymaga starannie opracowanego projektu architektonicznego, a także fachowo dobranych komponentów, które zapewnią hali stabilność i bardzo dobrej jakości wykończenie każdego z elementów.
Jakie komponenty budowlane są istotne podczas budowy hali?
Niemal każdy inwestor pragnie korzystać z hali, która nie tylko jest użyteczna, ale również spełnia wymagania estetyczne i wytrzymałościowe. Z tego względu do budowy dachu bardzo często wykorzystywana jest blacha trapezowa, która jest dostępna w różnych przekrojach, kolorach i grubościach, dzięki czemu pozwala na nieograniczone możliwości projektowe.
W budownictwie blacha trapezowa nierzadko jest również stosowana jako okładzina ścienna. Jej ogromną zaletą jest to, że pozwala pokryć bardzo duże powierzchnie, a dla wielu materiałów stanowi ekonomiczny i skuteczny zamiennik. Charakteryzuje się tym, żę ma dość asymetryczny kształt i wiele przetłoczeń, które pozwalają zwiększyć aspekt wizualny dachu.
Do czego wykorzystuje się kształtowniki zimnogięte?
Kształtowniki zimnogięte to jedne z niezbędnych elementów podczas budowy hal stalowych, które realizuje Borga dla klientów. Wznoszenie hali stalowej wymaga nie tylko przemyślanego projektu architektonicznego, ale przede wszystkim lekkiej i stabilnej konstrukcji. Pomagają w tym profile zimnogięte, które zapewniają uzyskanie prostych linii wewnątrz konstrukcji i doskonale się sprawdzają przy montażu wszelkiego rodzaju okładzin ściennych.
Wspomniane profile zwiększają atrakcyjność budynku i pomagają firmom budowlanym uzyskać pożądany efekt na etapie projektowania. Jednym z takich profili jest profil Z, czyli zetownik, który w budownictwie jest często stosowany jako rygiel ścienny lub płatew dachowa. Powstał on z myślą o montażu tzw. „na zakładkę”, dlatego w budownictwie jest chętnie stosowany. Wszelkie kształtowniki zimnogięte przed dostawą na miejsce docelowe są zawsze otworowane, aby ułatwiały montaż i były gotowe do natychmiastowego użycia.
Czym jest profil Z i profil C, czyli zetownik i ceownik?
Zetownik, czyli profil Z to nic innego jak elementy wykończeniowe, które są stosowane w budownictwie do wzmacniania konstrukcji dachu i ścian. W firmie Borga są produkowane z uwzględnieniem specjalnych potrzeb klientów i pozwalają na dostosowanie projektu do indywidualnej wizji klienta. Profil Z pod względem kolorystyki, grubości czy innych technicznych parametrów zawsze jest dostosowywany do potrzeb projektowych danej inwestycji.
Ceowniki są stosowane również jako elementy konstrukcyjne budynków i najczęściej wykonane z metalu. Również są dostosowywane do budowanych obiektów tak, aby pozwalały osiągać konkretne cele projektowe i wzmacniały konstrukcję. Jedną z cech charakterystycznych ceowniki jest to, że ich przekrój poprzeczny przypomina literę C.
Ceowniki to komponenty budowlane, które zazwyczaj są wykorzystywane jako rygle lub stosowane wszędzie tam, gdzie z określonych powodów nie jest możliwy montaż na zakładkę. Przy wykańczaniu hal stalowych profile C są stosowane jako elementy wykańczające okna, drzwi i pozostałe miejsca. Z tego powodu w budownictwie są wręcz niezastąpionym komponentem budowlanym, bo doskonale sprawdzają się jako elementy wykończeniowe w halach stalowych i pozwalają na osiągnięcie konkretnych efektów.
Ich najważniejszą zaletą jest to, że są bardzo wytrzymałe pod względem konstrukcyjnym, odporne na działanie wysokich temperatur. Sprawdzają się jako elementy konstrukcyjne w różnego rodzaju halach: od przemysłowych po komercyjne. W budownictwie pełnią rolę elementów nośnych tzw. drugiego rzędu, które nie powodują obciążenia konstrukcji, a sprawiają, że dzięki nim każda hala stalowa jest wytrzymała, odpowiednio dostosowana do wymogów klientów i co najważniejsze – spełnia najważniejsze zasady współczesnego budownictwa. Właśnie z tych powodów tak chętnie stosuje się zetowniki i ceowniki, które zwiększają wytrzymałość każdej hali.
Inwestycja we własną halę stalową – warto?
Inwestycja we własną halę stalową to odpowiedzialna decyzja, która wymaga dobrania najodpowiedniejszych komponentów budowlanych i dokładnego określenia własnych oczekiwań dotyczących całej inwestycji tak, aby efekt finalny był w pełni satysfakcjonujący dla właścicieli obiektu. Warto się na to zdecydować, jeśli chcesz mieć nowoczesną halę stalową na terenie swojej firmy i zależy Ci na wysokiej jakości budownictwie. Wówczas nie pozostaje nic innego jak podjąć decyzję z uwzględnieniem możliwości rozwoju firmy i dobraniu odpowiednich komponentów budowlanych do takiej konstrukcji.