W konstrukcjach przemysłowych bardzo duże znaczenie ma zarówno starannie opracowany projekt, jak i solidny montaż. Ten drugi wymaga przede wszystkim umiejętnego doboru poszczególnych komponentów, które muszą charakteryzować się wysoką trwałością. Dotyczy to zwłaszcza konstrukcji wsporczych, ze względu na specyficzne wymagania pod względem ich wytrzymałości statycznej. Wszystkie wyroby montażowe powinny być wykonane z dobrych jakościowo materiałów, a także bazować na prawidłowo dobranych elementach podstawowych i uzupełniających. Tylko takie komponenty będą w stanie zapewnić optymalne podparcie dla rurociągów, kanałów wentylacyjnych, ciągów komunikacyjnych czy sprzętu eksploatowanego w środowisku przemysłowym.
Zastosowanie podpór dachowych
Konstrukcje wsporcze muszą się cechować wysoką wytrzymałością zwłaszcza w budynkach użyteczności publicznej, takich jak obiekty biurowe, handlowe czy usługowe. W ich przypadku kluczowe znaczenie ma poprawne umiejscowienie urządzeń wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, w tym również na dachu. Na ich właściwą pracę wpływa zarówno sposób rozstawienia, jak i samo miejsce montażu. Wysokie bezpieczeństwo urządzeń i całej instalacji może zredukować koszty eksploatacyjne, dlatego w projekcie trzeba uwzględnić komponenty dobrej jakości. Produkty polecane dla wsporczych konstrukcji montowanych na dachu to przede wszystkim specjalne podpory dachowe, które na wyposażeniu posiadają maty tłumiące i jednocześnie przepuszczające wodę. Podnoszą one stabilność obiektu, zapewniając równomierne rozłożenie oddziałujących sił. Za ich pomocą da się tworzyć bardzo stabilne konstrukcje na dachach, a także w zamkniętych pomieszczeniach.
Montaż z użyciem obejm
Obejmy do rur również zaliczają się do wyjątkowo przydatnych komponentów montażowych. Ich poprawne rozmieszczenie podnosi stabilność konstrukcji, a zarazem zwiększa jej bezawaryjność oraz bezpieczeństwo użytkowania. Do szczególnie polecanych rozwiązań należy chociażby obejma do rur z gumą, która redukuje drgania oraz hałas. Komponenty wyposażone w specjalną warstwę izolacyjną mogą natomiast efektywnie chronić przed oddziaływaniem niekorzystnych zjawisk, takich jak kondensacja pary wodnej. Obejma do rur stalowych utrzymuje jej ciężar po zamontowaniu do stropu lub ściany. Przy wyborze takiego mocowania, warto zwrócić uwagę na obciążenia układu czy wydłuzalność przewodów spowodowaną zmianami temperatury. Wszystkie obejmy do mocowania rur muszą być również poprawnie rozmieszczone, z uwzględnieniem stałych punktów podparcia oraz elementów ograniczających ruch poprzeczny przewodów i zarazem umożliwiających im ruch wzdłużny. Takie obejmy ze stali nierdzewnej gwarantują bezpieczną eksploatację konstrukcji nawet przy zmiennych obciążeniach mechanicznych i termicznych. Specyficzne wymogi występują zwłaszcza w instalacjach chłodzących i klimatyzacyjnych. Dla nich przeznaczona jest obejma zaciskowa na rurę dostępna w ofercie firmy Sikla. Ze względu na obecność odpowiedniej warstwy izolacyjnej, skutecznie eliminuje ona mostki termiczne. Tego rodzaju obejma do łączenia rur sprawdzi się też w instalacjach grzewczych.
Wykorzystanie podpór rurociągów
Zastosowanie właściwych komponentów montażowych jest warunkiem bezpiecznej i bezawaryjnej pracy systemu rurociągów. W ich przypadku niezbędne będą nie tylko obejmy stalowe do rur. Dobrym rozwiązaniem są również specjalne elementy bazowe, które dysponują płytami ślizgowymi do ograniczenia siły tarcia. Ślizgowe podpory rur zapewniają im solidne podparcie, a przy tym są w pełni odporne na zmienne obciążenia cieplne i mechaniczne. Komponenty te mogą być użytkowane w przypadku konstrukcji o różnej szerokości kołnierza stosowanych kształtowników, np. dwuteowników. Takie podpory da się ponadto regulować pod względem parametrów wysokości, a w razie potrzeby tworzyć przy ich użyciu podparcie stałe. Ich wysoka trwałość w znacznej mierze wynika z zastosowania specjalnych otworów w płycie podstawy, a także wykorzystania dedykowanej blachy blokującej.