Jakie wybrać panele na ogrzewanie podłogowe?

ogrzewanie podłogowe jak wybrać panele

Każdy z nas pragnie mieszkać w nowoczesnym oraz bogato wyposażonym domu. Gdy nie należy on do najnowszych, a wnętrze z biegiem lat uległo zniszczeniu warto przeprowadzić gruntowny remont mieszkania. Decydując się na ten krok, warto pomyśleć o zainstalowaniu ogrzewania podłogowego. Jak przeprowadzić remont, aby być w pełni zadowolonym?

Ogrzewanie podłogowe, a ciepło i komfort mieszkania

Dziś coraz częściej w wielu nowoczesnych budynkach można spotkać ogrzewanie podłogowe. Potrafi ono służyć niezawodnie zarówno jako główny, jak i dodatkowy system grzewczy. Zazwyczaj ogrzewanie podłogowe jest instalowane na podłogach w łazienkach, kuchniach oraz salonach. Dzięki takiemu rozwiązaniu w pomieszczeniach tych jest ciepło i komfortowo nawet podczas mroźnej zimy.

Jeszcze kilkanaście lat temu układano na nim tylko i wyłącznie płytki ceramiczne, które to potrafią doskonale radzić sobie ze zmieniającą się temperaturą. Dziś w wielu mieszkaniach coraz częściej na ogrzewaniu podłogowym są zakładane laminowane panele.

podłoga ogrzewanie panele

Jakie wybrać panele na ogrzewanie podłogowe?

Dziś na rynku budowlanym wybór paneli nadających się do położenia na ogrzewanie podłogowe jest bardzo szeroki. Tego typu produkty zazwyczaj posiadają odpowiednie oznaczenia i znacznie lepiej radzą sobie ze zmianami temperatury, niż tradycyjne panele.

Podczas zakupu warto zawsze wziąć po uwagę klasę ścieralności, która to powinna być oznaczona przynajmniej symbolem AC 3 lub AC 4. Tego typu panele są bowiem bardzo odporne na różnorodne uszkodzenia i w związku z tym tworzą zazwyczaj trwałą nawierzchnię.

Podczas wyboru paneli na ogrzewanie podłogowe warto też wziąć pod uwagę ich grubość. Obecnie w sprzedaży są powszechnie dostępne panele o grubości od 6 do 12 milimetrów. Warto pamiętać o tym, że im większa grubość, tym panele są bardziej odporne na wszelkiego typu odkształcenia oraz posiadają większą stabilność. Panele przeznaczone na ogrzewanie podłogowe powinny mieć grubość co najmniej 8 – 9 milimetrów. Tego typu produkty bardzo dobrze bowiem przewodzą ciepło z ogrzewania podłogowego.

Warto też zawsze wybrać takie panele, które podczas kładzenia na podłoże nie wymagają użycia kleju. Dziś na rynku nie brakuje wielu rodzajów komfortowych paneli laminowanych, które to łączy się przy użyciu specjalnych zatrzasków.

Jaki warto wybrać podkład pod panele do ogrzewania podłogowego?

Dziś wszystkie oferowane na rynku panele wymagają tego, aby je kłaść na odpowiednio dobranych podkładach. Ich wybór jest ogromny. Wśród wielu dostępnych podkładów pod panele można wybrać produkty wykonane ze specjalnej tektury, maty kwarcowej czy też pianki poliuretanowej. Niemniej nie każdy z nich nadaje się pod wodne ogrzewanie. Każdy dobry fachowiec doskonale wie, że podkład pod takie panele powinien doskonale przewodzić ciepło.

W związku z tym, decydując się na położenie paneli na ogrzewaniu podłogowym warto wybrać cienką piankę poliuretanową lub podkład wykonany z folii lub tektury falistej. Ogromną zaletą tych podkładów jest to, że posiadają one niewielką grubość i w związku z tym zapewniają optymalne przekazywanie ciepła. Ponadto jest to opcja najbardziej ekonomiczna.

Wybór dobrych paneli na ogrzewanie podłogowe oraz ich prawidłowy montaż z pewnością zapewni nie tylko spójny i estetyczny wygląd wnętrza, lecz także odpowiednie ciepło w mieszkaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *