Jak wybrać dobre łóżko do sypialni?

jak wybrać dobre łóżko

Zastanawiałeś się jak wybrać dobre łóżko do swojej sypialni? Czy warto szukać w tym aspekcie oszczędności czy może jednak zapłacić więcej i zapewnić sobie najwyższą jakość?

Szerokość łóżka wybierz odpowiednio do swoich potrzeb

Na rynku meblarskim dostępne jest wiele różnych rozmiarów łóżek. Dla jednej osoby optymalnym rozmiarem będzie 90 cm, natomiast w przypadku dwóch osób, zalecaną szerokością jest wymiar 160 cm. Dla większej wygody, jeżeli dysponujesz wolną przestrzenią warto rozważyć rozmiary 120 cm dla jednej osoby i 200 cm dla dwóch.
Na zaoszczędzenie dodatkowych kilku centymetrów pozwoli Ci łóżko w stylu „kontynentalnym” (bezramkowym), którego cała powierzchnia jest powierzchnią materaca (po za oparciem). Zwykle jest oszczędność rzędu 4-10 cm.

Wysokość ramy i zagłówka łóżka – dlaczego jest istotna

Standardem są łóżka o wysokości od 40 do 50 centymetrów, ale wszystko zależy od wzrostu osób, dla których łóżko jest przeznaczone. Należy pamiętać, że na wysokość łóżka składają się wysokość ramy oraz wysokość materaca, siedząc na łóżku, opierając nasze stopy o podłogę -nasze kolana powinny tworzyć kąt zbliżony do kąta prostego.

Wysokość zagłówka wpływa na dwa podstawowe aspekty – wygodę, gdy chcemy oprzeć się i skorzystać z łóżka w pozycji siedzącej oraz wygląd – niewątpliwie ładnie wykończony zagłówek dodaje stylu naszemu pomieszczeniu.

Materiał: wybrać łóżko drewniane czy tapicerowane

Najpopularniejszymi w sieci są łóżka drewniane i tapicerowane, często spotykanymi są również łóżka metalowe. Decydując się na łóżko drewniane, które pasują zarówno do stylów klasycznych jak i nowoczesnych, warto wybrać łóżka wykonane z cięższych gatunków drzew, które zapewnią jego długowieczność. Tapicerowane łóżka mają kilka zalet, wyróżnić należy przede wszystkim miękkość materiału względem drewna czy metalu, a także różnorodność wykończeń tkanin oraz skór.

Wybór łóżka a funkcje dodatkowe

Funkcja schowka/przechowywane

W przypadku małej sypialni warto wykorzystać każdą powierzchnię maksymalnie – warto rozważyć łóżko ze schowkiem czy to w postaci wysuwanych regałów (gdy mamy miejsce aby je wysunąć), czy w postaci podnoszonej powierzchni ze stelażem i materacem. Alternatywnym, ale zdecydowanie mniej gustownym będzie niezabudowane łóżko z możliwością wsuwania pod nie elementów – jednak takie rozwiązanie nie zapewni ochrony przed kurzem, a dodatkowo może wyglądać mało estetycznie.

Jakość łóżka

Wybierając łóżko warto sprawdzić jakość materiałów, z których zostało ono wykonane – słabe materiały dość szybko mogą się zużyć, łóżko może być niewygodne lub zacząć skrzypieć, warto w tym aspekcie sprawdzić opinie poprzednich kupujących.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *