5 zastosowań pomp do beczek

Niezwykle prosta i kompaktowa budowa oraz łatwość użytkowania przyczynia się do bardzo szerokiego zakresu zastosowań pomp beczkowych. Urządzenia te używane są bowiem praktycznie w każdej branży, chociaż dzisiaj skupimy się na ich 5 najpopularniejszych zastosowaniach. Gdzie zatem pompy beczkowe są stałym elementem wyposażenia?

1. Pompy beczkowe i transport chemikaliów

Poszczególne elementy konstrukcyjne pomp beczkowych mogą być wykonane z różnego rodzaju materiałów – w tym takich, które są odporne na działanie substancji agresywnych chemicznie. Dlatego też pompy beczkowe są bardzo często używane do transportu różnorodnych substancji chemicznych, takich jak kwasy, zasady, rozpuszczalniki czy różnego rodzaju reagentów w przemyśle chemicznym. Są one także stałym elementem wyposażenia laboratoriów – gdzie są używane także do dozowania różnych substancji.

2. Transport paliw i olejów – przemysł petrochemiczny

W szeroko pojętym przemyśle petrochemicznym pompy beczkowe odgrywają znaczącą rolę. Tutaj zastosowanie znajdują przede wszystkim pompy wyposażone w zabezpieczenie przeciwwybuchowe. Są one używane zarówno w rafineriach w czasie procesu produkcyjnego, jak i na stacjach paliw, gdzie służą do rozładunku i załadunku benzyny, oleju napędowego, smarów czy innych produktów naftowych.

Service station. Oil Barrel for car engine

3. Rozładunek i załadunek produktów spożywczych

W przemyśle spożywczym pompy beczkowe są używane do transportu soków, syropów, olejów roślinnych, mleka, miodu czy innych płynnych produktów spożywczych. Dzięki temu, że pompy beczkowe mogą transportować media o różnym stopniu lepkości, służą również do rozładunku i załadunku produktów takich jak pasty, kremy itp.

4. Transport substancji farmaceutycznych i kosmetycznych

Następna wielka gałąź przemysłowa, gdzie pompy beczkowe są z powodzeniem używane. W tym przypadku znajdują one zastosowanie przy produkcji leków, płynów infuzyjnych, kremów, żeli czy innych płynnych substancji stosowanych w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym. Przy czym warto zaznaczyć, że są to z reguły pompy beczkowe higieniczne.

5. Pompy beczkowe – transport farb i lakierów

Kolejną branżą, w której pompy beczkowe są powszechnie wykorzystywane, to szeroko pojęty przemysł farbiarski i lakierniczy. W tym przypadku pompy są zazwyczaj używane do przetaczania farb, lakierów, emulsji czy innych płynnych produktów używanych w przemyśle malarskim, farbiarskim oraz drukarskim.

Oczywiście nie są to wszystkie możliwości zastosowania pomp beczkowych, ponieważ urządzenia te odznaczają się naprawdę wysoką uniwersalnością i funkcjonalnością. Z tego też powodu można spotkać je również w wielu innych branżach, a także w zastosowaniu typowo prywatnym – chociażby do podlewania ogródka deszczówką zgromadzoną w specjalnych pojemnikach czy beczkach.

Ważne w tym wszystkim jest jednak to, że w każdym z tych zastosowań pompy beczkowe pomagają efektywnie i bezpiecznie przenosić media z beczek, mauzerów, hoboków czy innych pojemników, co przyczynia się do zwiększenia wydajności i ergonomii pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *